Меню
За газ може бути три платіжки

За газ може бути три платіжки

Скасувати абонплату за газ та заплатити за оренду землі, по якій прокладені труби. Таке звернення до Президента зареєстрували мешканці Апостолівського району Дніпропетровщини. Мовляв, мережі прокладали власним коштом, тож не розуміють, чому мають платити газовикам. А нещодавно з’ясувалося, згодом платіжок може стати три. За що ж доведеться платити?

Олександр із села Миколаївка затишком та теплом в оселі похизуватися не може. Газ вже пів року як опломбований. Проте квитанція за постачання блакитного палива приходить справно.

«За січень — 111,65, за лютий — 111,65, до сплати — 223, 20 копійок. Газ ще й опломбований, я його не використовую. А платити вже повинен. За що - не розумію», — скаржиться Олександр Петровський. 

Газ на цій вулиці з'явився 15 років тому. До того ж, прокладали його мешканці Миколаївки власним коштом. У 2004-2005 роках місцеві виходили з лопатами та наймали техніку, аби викопати цю траншею. Газ у будинках коштував їм від 20 до 40 тисяч гривень. Тепер додалась ще й абонплата. Причому в селі вона зазвичай набагато вища, ніж у місті. Усе через велику протяжність мереж, пояснюють експерти. 

«Ось і виходить, що в селі одне домогосподарство утримує трубу в тому розмірі, в якому сотня домогосподарств у місті утримують ту ж саму трубу»,  — каже начальник управління зовнішніх комунікацій АТ «ДНІПРОГАЗ» Микита Лучкін.

У Дніпрогазі кажуть, просто покласти труби в землю замало. А дві квитанції — то все в рамках реформи. Українці й раніше сплачували ці кошти. Просто тепер суми розподілили: за газ як товар та окремо — за його транспортування, пояснює спеціаліст. 

«Без оплати послуг з доставки труби, що люди купували за свій рахунок, будуть просто шматком металу в землі. Оператор ГРМ несе витрати на утримання мереж, регулювання обладнання», — каже Лучкин.

Після всіх маніпуляцій із цифрами та квитанціями, кінцева сума оплати за газ мала б не змінитись. Однак не склалось, пояснює експерт. 

«В густонаселених містах, де одна труба обслуговує тисячі споживачів,  має поменшати. Але менше чомусь нікому не стало. І ось тут і проблема, що недостатньо прибрати тариф на утримання з вартості газу. Тобто газ у нас негласно подорожчав», — пояснює економічний експерт Михайло Крапивко.

Абонплату за газ слід сплатити до 20 лютого. Потім почнуть нараховувати пеню. А громадські спеціалісти попереджають — згодом прийде й третя платіжка. 

«Крім ціни на газ та транспортування, Дніпрогаз нам вже ставить і обслуговування мереж», — занепокоєний голова правління ОСББ на вул. Січових Стрільців, 90д Владислав Мірошниченко.

«Обслуговування газових мереж стало ринковою послугою. Тобто, раніше це міг робити тільки оператор ГРМ, з травня 2019 року це можуть робити будь-які приватні компанії. Самі власники квартир не знають, що вони несуть відповідальність як за свої прилади і газові мережі всередині квартири, так і за зовнішні», — роз’яснює учасник ГО «Українські газові мережі» Ілля Одинцов.

До того ж, додають активісти, тепер співвласники будинків не тільки відповідальні за газові мережі, а й самі мають взяти їх на баланс.

Підпишіться на актуальні новини

Пiдписатися